Pokud přemýšlíte nad založením obchodní společnosti, můžete vzít v úvahu i poměrně snadný způsob – tzv. ready mare společnost, kterou si jednoduše už hotovou koupíte a můžete hned začít podnikat.

Ready made společnosti (někdy také nazývány shell company) jsou předem založené firmy bez obchodní historie. Jsou zapsané v obchodním rejstříku, mají název, sídlo, jednatele a identifikační číslo. Ready made společnosti nemají žádné závazky ani pohledávky a nevyvíjí žádnou obchodní činnost – jsou pouze připraveny k okamžitému prodeji. Koupením takovéto založené společnosti se zákazník vyhne zdlouhavému administrativnímu procesu a dalším nesnázím, které zakládání společností provází (založení s.r.o. v české republice trvá cca 3 – 4 týdny).  Navíc nemusíte ani splácet základní kapitál – ten je už zaplacen v plné výši.

Koupit ready made společnost je nejrychlejší způsob, jak začít okamžitě podnikat – to totiž můžete okamžitě po podpisu smluv, kdy se ready made společnost stane Vaší a jste tedy oprávněni za ni jednat. Koupit můžete společnost s již existujícím názvem, nebo si vymyslet svůj vlastní (což je obvykle o něco dražší).

Firmy, jež se zabývají prodejem ready made společností, nabízejí akciové společnosti, společnosti s ručením omezeným i evropské společnosti. Většinou k nim také nabízejí i nějaké výhody – např. výhodnější podmínky vedení podnikatelského účtu, který zakladají u některých z partnerských bank.

Bohužel né všechny firmy, které ready made společnosti na trhu nabízí, jednají férově. Před koupí byste proto měli určitě trvat na potvrzení o bezdlužnosti kupované společnosti a její čisté obchodní historii vystavené auditorem – seriózné firmy toto nabízí jako samozřejmost.

Výhody ready made společnosti

  • Ready made společnosti je bez obchodní historie, bez závazků, bez pohledávek,
  • je zapsaná v obchodním rejstříku a má vyřízeny volné živnosti – většina konkurečních společností toto nenabízí a s jejich ready made firmou tak nemůžete okamžitě začít podnikat a musíte čekat až do vyřízení těchto živností
  • má plně splacený základní kapitál,
  • je k dispozici téměř ihned – podepíšete smlouvy a můžete začít podnikat,
  • za ready made společnost na prodej můžete jednat ihned po její koupi (nemusí se čekat na zápis v obchodním rejstříku).