Ne, opravdu tu nebudeme psát o způsobech vlídného jednání na obchodní schůzce. Pravidlo pusinky neboli pravidlo KISS je další z velmi užitečných rad, které by se měly tesat do kamene.

KISS – keep it simple, stupid! (udělej to jednoduše, blbče!) se dá použít snad ve všech oblastí podnikání, od logistiky po marketing. Někteří lidé mají tendence dělat věci co nejlíp ve smyslu „čím víc tam toho dám, tím to bude kvalitnější“. Ve výsledku ale získáte nepřehledný paskvil plný zbytečného textu, pouček, obrázků, schémat a grafů s rozbujelou strukturou, kdy podstata věci je utopená kdesi pod tím vším.

Pravidlo KISS vychází ze známého rčení, že v jednoduchosti je krása. A má pravdu, většina geniálních nápadů skutečně vychází z jednoduché myšlenky. To proto, že geniální věc nedostanete tehdy, když už nejde nic přidat, ale tehdy, kdy už nejde nic ubrat. Jednoduché věci si všichni rychle zapamatují, pochopí, naučí a začnou dělat. Čím složitější, rozsáhlejší a chaotičtější věc navrhnete, tím se mozkem hůře zpracovává, a to i lidem, kteří jsou zvyklí se v daném oboru orientovat.

Pravidlo KISS se výborně hodí používat opravdu prakticky kdekoli, ať už něco vytváříte, nad něčím přemýšlíte nebo pouze chcete předělat k lepšímu. Pokud si například objednáte návrh letáku a přijde vám jednoduchý nepřeplácaný návrh s čistými liniemi, nervěte si vlasy, za co že jste to vyhodili peníze. Je to přesně naopak, zaplatili jste si kvalitní práci a máte šanci, že si přehledný leták skutečně někdo přečte. Při zadávání layoutu vaší internetové prezentace se taky snažte držet svou kreativitu na uzdě, složité stránky nikdo nemá čas studovat, kdeže mezi tím vším najde to, co hledá. Stejně se dá pravidlo KISS použít i při tvorbě vnitropodnikových procesů – napsat jednoduše a stručně vnitřní pravidla, které každý ihned pochopí a nemusí přemýšlet, cože to teda vlastně může a nesmí, vám ušetří spoustu problémů a přispěje ke klidu a pohodě na pracovišti.

V duchu pravidla KISS tu nemá smysl věc dále rozebírat, i když by samozřejmě šlo napsat článek třikrát delší.

Takže KISS!